Хеллоуїн – свято «нечистої сили»


Хеллоуїн – свято «нечистої сили»


25.10.2008 р.

Хеллоуїн

Хеллоуїн - свято вампірів, відьом, привидів та іншої нечисті, який ще зовсім недавно широко святкувався лише в США, тепер набуває все велику популярність в Європі і поступово охоплює країни колишнього СРСР. Що ми знаємо про це свято, звідки він бере свій початок?

Вже тисячі років в жовтні різні народи відзначають різні свята і фестивалі. Хеллоуїн - одне з найдавніших свят в світі. Його історія налічує тисячоліття, починаючи від кельтського фестивалю Самхейн, римського Дня Помони (богині рослин) і християнського "Дня всіх святих". У ньому дивним чином поєднуються кельтська традиція вшановування злих духів і християнська - поклоніння всім святим.

Сьогодні від стародавнього язичницького свята залишилися забавні традиції. У ніч на 1 листопада прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради.

По всій Європі ця ніч відзначала перехід до зими. Вважалося, що в цей час душі померлих відвідують свої колишні будинки, щоб погрітися у вогню. Вони бродять довкруги, збираючи пожертвування їжі і пиття у решти членів сім'ї. Душі померлих могли приймати різні вигляди - могли вселялися в тварин. Разом з ними є і інші темні сили: демони, домовики, відьми. Вся нечиста сила спускається на землю. Щоб не стати здобиччю мертвої тіні, люди гасили вогнища в будинках і вбиралися якомога страшніше - в звірині шкури і голови, сподіваючись розполохати злих духів.

У цю ніч всі бар'єри між нашим і "іншим" світами усувалися, і відкривалися ворота між ними. Отже Хеллоуїн - це ще і спроба зрозуміти зв'язок між нашим і потойбічним світами. Ніч Хеллоуїна - це перехід, ворота з одного світу в іншій. Ворота в зиму, в холодний світ, де все живе вмирає, але одночасно готується до відродження, звільняючись від всього зайвого, як дерева від листя.

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада друїди збиралися в дубових гаях на вершинах горбів, запалювали вогнища і приносили злим духам жертви, щоб вмилостивити їх. Вважалося, що якщо вранці розпалити вогнище від вугілля тих костриць, то він зігріватиме будинок протягом довгої зими і захистить від нечистої сили.

Це було ще і час прогнозів. Легенда свідчить, що в цю ніч Самхейн відкриває ворота в минуле і майбутнє. Це час, коли людина може усвідомити своє місце у вічності. Те, що говорили друїди, було важливим життєвим керівництвом на всю довгу зиму. У ніч на 1 листопада зазвичай ворожили. Звичайно, особливо ворожінням захоплювалися дівчата. Вони намагалися побачити свого майбутнього чоловіка, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком в руці. Найгіршою ознакою вважався свічник, що впав.

На початку н.е. римляни зайняли більшість кельтських земель. За 400 років, які вони провели на територіях кельтів, змішалося не тільки населення, але і традиції: з Самхейном злилися два римські свята - Фералія (щось ніби дня поминання покійних) і свято на честь богині фруктів і дерев Помони. Її символом було яблуко, і звідси пішла хеллоуїнська традиція влаштовувати ігри з яблуками.

Близько 8 століття християнство стало пануючою релігією там, де раніше здійснювали ритуали друїди. Християнська церква зробила 1 листопада "День всіх святих". Це свято тих святих, у яких немає свого особливого дня. Цього дня належало прославляти святих і мучеників. У народі "День всіх святих" - All Saints' Day - називали Allhallowmas (the mass of all Hallows), а ніч перед цим днем отримала назву All Hallows Eve - "Переддень Дня всіх святих". Ось звідси і пішла назва свята - Halloween.

З тих пір в святкуванні Хеллоуїна язичницька містика уживається з християнською. У 1000 році церква оголосила 2 листопада "День всіх душ". Цього дня належало поминати не святих, а простих мертвих. Поминання влаштовували по подібності фестивалю Самхейна - з великими вогнищами, ходами і переодяганнями в костюми ангелів і дияволів.

19 столітті іммігранти з Ірландії "завезли" Хеллоуїн до Америки, де згодом і склалося те, що ми сьогодні називаємо Хеллоуїном. Хоча ірландці зберегли елементи вірувань кельтів і друїдів, але в США звичаї різних європейських народів змішалися з індіанськими віруваннями, і з'явилася власне американська версія свята. Під час перших Хеллоуїнов влаштовувалися уявлення, ворожіння і танці, відзначали збір урожаю, розповідали страшні історії про мертвяків і привидів.

В кінці XIX століття Хеллоуїн спробували перетворити його в суспільне свято, і багато марновірних рис Хеллоуїна розчинилися в історії. Свято стало заходом з міськими конкурсами і концертами, хоча буйну молодь з її актами хеллоуїнського вандалізму вдалося усмирити не відразу. З хуліганами покінчили тільки до 50-м рокам, віддавши свято дітям і відродивши колядування. З тих пір і ходять по будинках ряджені. Найулюбленіше осіннє свято американців стало виключно народним.

Проте, зв'язок між стародавнім язичництвом і сучасними традиціями і костюмами Хеллоуїна легко простежити. Адже і сьогодні Хеллоуїн - не просто ніч, коли діти, переодягнувшись в різні костюми, збирають солодощі.

Стародавні міфи отримали своє продовження в поп-культурі, в символіці і сучасних традиціях. У ніч на Хеллоуїн люди відвідують сусідні будинки, що символізує мертвих у пошуках їжі. Маски бісів і гоблінів представляють злих духів. Ті, хто роздає солодощі, представляють людей, які намагаються вмилостивити духів зла.

Невід'ємний символ Хеллоуїна - гарбузова голова. З гарбуза віддаляється внутрішність, вирізується особа і всередину вставляється свічка. Гарбуз символізує одночасно закінчення збору урожаю, злобного духу і вогонь, що відлякує його. Так концентруються стародавні повір'я в одному предметі.

Насправді походження традиційного хеллоуїнського гарбуза зі свічкою усередині досить спірно. Хоча її можна пов'язати з римським святом урожаю, блукаючі вогники і гарбузи зі свічок усередині, по одній з легенд, представляють блукаючі душі, які застрягли між небом і пеклом. Інші вважають, що друїди ставили такі гарбузи для відлякування від будинку злих духів.

За старим календарем друїдів новий рік в Англії наступає 1 листопада, і напередодні, 31 жовтня, потрібно прогнати всіх злих духів, які в цю ніч виходять на білий світ. Для цього і готується спеціальний ліхтарик. Зазвичай його роблять з гарбуза, але можна зробити і з ріпи або великої дині.

Є і ще одна легенда, згідно якої дійсним джерелом походження даної традиції є п'яниця на ім'я Джек, що уклав угоду з дияволом.

Також читайте про Хеллоуїн на блозі Воробуса:

Хеловін наближається
Як святкувати Хеловін
Традиції святкування Хеловіна у країнах світу
Як вирізати гарбуз на Хелловін
коментарів 7 1. 2009-10-31 yAnTar пише:

  Цього року на Західній Україні сумний Хелоуін. 🙁

 2. 2010-02-28 Alice пише:

  На Західній Україні круглий рік Хеллоуїн.

 3. 2011-10-24 я пише:

  В Україні майже не святкують Хеллоуін. Наприклад, коли я комусь кажу, що наша школа святкує цей день і ми всі разом прикрашаємо школу, то половину запитують, що таке Хеллоуін, а половина дивується, нашо це робити, якщо це ніхто не робить. Тут, до речі, немає ні слова про те, як святкують Хеллоуін на Україні (якщо його взагалі хоч один українець святкує).

 4. 2011-10-25 жопорвун пише:

  Хеллоуїн-Хеллоуїн він нам треба нам фатає нового року і паски там морди б’єм,а там яйця
  А на тому Хеллоуїні шо?нічо цікавого тупо лякати своїми гризлами інших !!в нас в місті є ходячий Хеллоуїн=)
  Р.S Паска зе бест!

 5. 2011-10-31 Nicholas пише:

  Або Хелловін, або християнство до кінця! http://mykosovskyy.livejournal.com/67492.html

 6. 2011-12-10 Sirvelo пише:

  Ну і тупі коментарі, йошкін кот!
  вам звісно “паски” “фатає”, ця стаття не для таких писалася. Обивателі нікчемні!
  Люди взагалі не в темі – пишуть всяку хреноту. Автору – респект (хоч і збірник з різних е-джерел:)
  Отако.

 7. 2013-08-03 Віка пише:

  Мы с подругой переодеваемся и ходем по домах со словами “цукеркы або смерть”…поетому не удивляйтесь если мы к вам прийдем))Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!