Діалоги сватів в обряді сватання


27.05.2008 р.

Якщо ви не знаєте, що казати у такій ситуації або хочете, щоб Ваша промова відповідала звичаям на всі практично 100% - тоді спеціально для Вас ми підготували сценарій сватання згідно українських звичаїв та обрядів.

- Найясніший господарю, полювали ми зі стрільцем-молодцем і зайшли аж сюди. Заманила нас олениця - красна-дівиця. Довго йшли і сюди дійшли. просимо тебе, віддай свою оленицю - красну дівицю - та нашому стрільцю-молодцю.

Виголосивши промову, старший староста низько кланяється, спирається на палицю і чекає відповіді. Господар відповідає:

- Не знаю, про яку оленицю ви говорите, добрі люди. Не прибігала ніяка олениця в мою гсоподу, може, помилився ваш стрілець-молодець. Може, до іншої господи прибилися олениця?

Старости:

- Ні, господарю, олениця в твоїй господі, ми йшли її слідом.

Тоді господар дає знак і хтось з родини вводить до хати стару жінку:

- Ось вам і олениця, панове стрільці, за нею гнались?
- Ні, дорогий господарю, то була золоторога, золотошерста, очі в неї - як зорі, зуби - як перли, вуста вишенві. Як гляне вона, то наяче сонечко засяє.

Батько дівчини віповідає:

- Ніколи такої олениці не бачили. Помилились ваші очі, стрільці-молодці, не тим слідом ви пішли.
- Добре, коли очі помилились, то не помилиться наша зброя. Будемо вбивати оленицю.

Після цих слів господареві вклоняються і кажуть:

- Є, правда, у нас ще одна олениця, але вона дуже боязка і сором'язлива.

Заводять наречену і кличуть молодого, який стоїть у сінях. Після того, як молоді прилюдно виявляють згоду на шлюб, дівчина пов'язує руки молодого хусткою, старостів - рушниками. На знак згоди обмінюються зі старостами хлібом і запрошують їх до вечері.

Подеукуди сватання відбувалося без жениха. Тоді всі пили чарку і домовлялися про прихід родичів нареченого у гості - «на оглядини». На cхідній Україні свати ходили з хлібом і, попередньо розламавши, підносили його в обмін на рушники. Якщо траплялася відмова, то дівчина виносила сватам гарбуза, що вважалося великою образою.
коментарів 13 1. 2009-11-05 Юрій пише:

  Дуже хороша інформація Щиро дякую

 2. 2010-02-13 Влад пише:

  Огромное спасибо!

 3. 2010-02-13 ігор пише:

  Дуже потрібна інформація. Прийшлося йти в свати, а як і що вже призабув. Велике спасибі виручили.

 4. 2010-03-20 Віктор пише:

  Чому є великою образою для нареченого, коли дівчина виносить сватам гарбуза?
  Відповіді на цезапитання я ніде не зщнайшов, тому маю свою версію:
  В довідниках народної медецини я знайшов пораду, що для підвищення чоловічої потенції необхідно вживати чоловікам висушене (не підсмажене) гарбузове насіння один раз на день в кількості зернят відповідно до повних років чоловіка.
  Вважаю що в цьому якраз і є зерно правди такої поведінки дівчини, тобто вона своїм гарбузом натякає сватам про недолугу чоловічу силу претендента на її серце. В цьому і вся образа для хлопця.

 5. 2010-07-05 Вікторія пише:

  Насправді гарбуз дають молодому і у випадку згоди, і навпаки. Коли молода відмовляє молодому, то дає сирого гарбуза, оскільки він є заспокійливим засобом для нервової системи. Це вже був натяк, щоб дуже не нервував. Якщо молода погоджувалась – вона подавала до столу печеного гарбуза.

 6. 2010-09-08 Владимир пише:

  Большое спасибо! Будем знать 🙂

 7. 2011-06-25 ірина пише:

  Дуже дякую за інформацію.

 8. 2011-07-05 ЮЛИЯ пише:

  Дуже цікаво. Я теж так хочу.

 9. 2012-04-10 Олена пише:

  арбуз і макогін – атрибути відмови

  Дівчина ж, якщо не хотіла виходити заміж за парубка, який прийшов свататися, могла винести йому на знак відмови гарбуза або макогін. Тоді хлопця ще довго дражнили: «А що, дістав гарбу­за?» або «Це той, який макогін облизав».

  Тож щоб уникнути подіб­них клинів, попередньо перед сватанням влаштовували «визнаванки». Або ж ішли свататися пізно ввечері, щоб ніхто того гарбуза не побачив.

  Ніхто не хотів отримати гарбуза
  Утім, гарбуз не завжди був атрибутом відмови. Якщо відмов­ляли батьки, то вони робили це більш м’я­ко, коректно: підно­сили сватам по ча­рочці і повертали при­несений ними хліб. Але, зрозуміло, у та­кому становищі все одно ніхто не хотів опинитися.

 10. 2012-04-10 Олена пише:

  Гарбуз та макогін, вибачте за помилку)))))))))

 11. 2013-05-26 Аліса пише:

  гарбуз ще може означати не повну відмову, а те що молодий ще не готовий стати нареченим.

 12. 2013-05-26 Аліса пише:

  Гарбуз ще означає не повну відмову, а те що дівчина вважає, що парубок зараз ще не готовий)))). А може прийти ще пізніше.

 13. 2015-02-09 Ірина пише:

  Добрий день! Скажіть будь-ласка, той хліб, яким обмінюються зі старостами на знак згоди потрібно з`їсти під час вечері? Чи старости забирають з собою?

Залишити коментарМи щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!