Діалоги сватів в обряді сватання
27.05.2008 р.
Якщо ви не знаєте, що казати у такій ситуації або хочете, щоб Ваша промова відповідала звичаям на всі практично 100% - тоді спеціально для Вас ми підготували сценарій сватання згідно українських звичаїв та обрядів.
- Найясніший господарю, полювали ми зі стрільцем-молодцем і зайшли аж сюди. Заманила нас олениця - красна-дівиця. Довго йшли і сюди дійшли. просимо тебе, віддай свою оленицю - красну дівицю - та нашому стрільцю-молодцю.
Виголосивши промову, старший староста низько кланяється, спирається на палицю і чекає відповіді. Господар відповідає:
- Не знаю, про яку оленицю ви говорите, добрі люди. Не прибігала ніяка олениця в мою гсоподу, може, помилився ваш стрілець-молодець. Може, до іншої господи прибилися олениця?
Старости:
- Ні, господарю, олениця в твоїй господі, ми йшли її слідом.
Тоді господар дає знак і хтось з родини вводить до хати стару жінку:
- Ось вам і олениця, панове стрільці, за нею гнались?
- Ні, дорогий господарю, то була золоторога, золотошерста, очі в неї - як зорі, зуби - як перли, вуста вишенві. Як гляне вона, то наяче сонечко засяє.
Батько дівчини віповідає:
- Ніколи такої олениці не бачили. Помилились ваші очі, стрільці-молодці, не тим слідом ви пішли.
- Добре, коли очі помилились, то не помилиться наша зброя. Будемо вбивати оленицю.
Після цих слів господареві вклоняються і кажуть:
- Є, правда, у нас ще одна олениця, але вона дуже боязка і сором'язлива.
Заводять наречену і кличуть молодого, який стоїть у сінях. Після того, як молоді прилюдно виявляють згоду на шлюб, дівчина пов'язує руки молодого хусткою, старостів - рушниками. На знак згоди обмінюються зі старостами хлібом і запрошують їх до вечері.
Подеукуди сватання відбувалося без жениха. Тоді всі пили чарку і домовлялися про прихід родичів нареченого у гості - «на оглядини». На cхідній Україні свати ходили з хлібом і, попередньо розламавши, підносили його в обмін на рушники. Якщо траплялася відмова, то дівчина виносила сватам гарбуза, що вважалося великою образою.
Дуже хороша інформація Щиро дякую
Огромное спасибо!
Дуже потрібна інформація. Прийшлося йти в свати, а як і що вже призабув. Велике спасибі виручили.
Чому є великою образою для нареченого, коли дівчина виносить сватам гарбуза?
Відповіді на цезапитання я ніде не зщнайшов, тому маю свою версію:
В довідниках народної медецини я знайшов пораду, що для підвищення чоловічої потенції необхідно вживати чоловікам висушене (не підсмажене) гарбузове насіння один раз на день в кількості зернят відповідно до повних років чоловіка.
Вважаю що в цьому якраз і є зерно правди такої поведінки дівчини, тобто вона своїм гарбузом натякає сватам про недолугу чоловічу силу претендента на її серце. В цьому і вся образа для хлопця.
Насправді гарбуз дають молодому і у випадку згоди, і навпаки. Коли молода відмовляє молодому, то дає сирого гарбуза, оскільки він є заспокійливим засобом для нервової системи. Це вже був натяк, щоб дуже не нервував. Якщо молода погоджувалась – вона подавала до столу печеного гарбуза.
Большое спасибо! Будем знать 🙂
Дуже дякую за інформацію.
Дуже цікаво. Я теж так хочу.
арбуз і макогін – атрибути відмови
Дівчина ж, якщо не хотіла виходити заміж за парубка, який прийшов свататися, могла винести йому на знак відмови гарбуза або макогін. Тоді хлопця ще довго дражнили: «А що, дістав гарбуза?» або «Це той, який макогін облизав».
Тож щоб уникнути подібних клинів, попередньо перед сватанням влаштовували «визнаванки». Або ж ішли свататися пізно ввечері, щоб ніхто того гарбуза не побачив.
Ніхто не хотів отримати гарбуза
Утім, гарбуз не завжди був атрибутом відмови. Якщо відмовляли батьки, то вони робили це більш м’яко, коректно: підносили сватам по чарочці і повертали принесений ними хліб. Але, зрозуміло, у такому становищі все одно ніхто не хотів опинитися.
Гарбуз та макогін, вибачте за помилку)))))))))
гарбуз ще може означати не повну відмову, а те що молодий ще не готовий стати нареченим.
Гарбуз ще означає не повну відмову, а те що дівчина вважає, що парубок зараз ще не готовий)))). А може прийти ще пізніше.
Добрий день! Скажіть будь-ласка, той хліб, яким обмінюються зі старостами на знак згоди потрібно з`їсти під час вечері? Чи старости забирають з собою?