Весільні традиції Польщі


12.05.2010 р.

весільні традиції Польщі

Польща - це країна, яка багата своєю історією, цікавою культурою, а також неповторними весільними традиціями, яких дотримуються і в даний час.

У Польщі в минулому усі проблеми стосовно шлюбу вирішували батьки молодят, а винуватці торжества лише очікували своєї долі. У сучасному світі все змінилося, але як і раніше досить сильним залишається вплив батьків.

Перед весіллям обов'язково проводяться «вивяди» або своєрідне розслідування про те, що собою представляє сім'я нареченої, яка думка про неї в народі. Якщо результати таких розпитувань влаштовують сватів, то наступним етапом планується сватання. Під час сватання прийнято було уникати всяких прямих розмови: говорили алегорично, а в кінці промови сват ставив на стіл горілку. У разі позитивного вирішення питання горілку розпивали тут же, причому наречена брала в цьому активну участь.

Домовленість між батьками нареченого і нареченої називали «змувіни», а після них свати вирушали дивитися господарство сім'ї нареченого. Після того, як були обумовлені всім нюанси приданого, відбувався обряд заручення, званий «заренчіни».

Про те, що молода пара заручена і скоро буде весілля, оголошували в костелі упродовж трьох тижнів. А тим часом молоді посилено готувалися до весілля. Наречений повинен був купити для нареченої весільний наряд, а наречена для нареченого - білизну та сорочку. Що стосується гостей на весіллі, то їх запрошувала сама наречена зі своїми подругами. У відповідь на запрошення люди дарували нареченій подарунки.

За традицією весілля у поляків починалося в неділю. Напередодні дівчина влаштовувала дівич-вечір, який в Польщі носить назву «розплеціни». Цього дня вона прощалася з подругами і вони розплітали дівочу косу. Прощання супроводжувалося співом і плетінням вінків. Вінок для нареченої означав незайманість - в іншому випадку, вона йшла до церкви без вінка. Існував також, та й у багатьох місцях зберігся і досі, обряд вступу нареченої в лігу заміжніх жінок. Для цього напередодні вінчання до нареченої приходили заміжні дами, щоб поспівати, повеселитися, навчити наречену хитрощів сімейного господарства.

Цікавим також є звичай розбивати напередодні весілля скло прямо під дверима нареченої. Наречена до ранку повинна була прибрати всі осколки. Кажуть, що такий звичай поляки перейняли у німців.

До весілля обов'язково печеться коровай - вид обрядового хліба з пшеничного борошна. Його прикрашали різними фігурками, виліпленими з тіста. Цей коровай, а також запечена курка були обов'язковими стравами на весільному столі. Також, прийнято було готувати тушковану свинину, борщ з буряком, бульйон з смачними галушками, а також, страви з гороху.

Під час весільної церемонії існував цікавий обряд, який зберігся і до сьогодні - влаштовувати торг, в ході якого нареченому пропонували кілька різних наречених, серед яких він повинен вибрати свою.

Під час весільної церемонії з нареченої знімали фату або вінок і одягали на неї очіпок. Цей обряд означає, що наречена з вільної дівчини перетворюється на заміжню даму.

В першу шлюбну ніч під перину клали туфельку, якщо молоді хотіли первістка - дочку. Якщо ж клали під перину чоловічу капелюх, то повинен був народитися син.

Через якийсь час після весілля в будинку нареченої влаштовувалося мале весілля, яка називалося «поправини». Але сюди вже запрошували тільки близьких родичів.




Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!