Весілля по-австрійськи
11.03.2010 р.
Щоб познайомитися з весільними обрядами та звичаями австрійців, найкраще від'їхати подалі від міста. Саме там - в сільській місцевості - вони збереглися в якнайповнішій формі, хоча, звичайно, з роками дещо видозмінилися та спростилися. Навіть у двох сусідніх селах весільні церемонії мають відмінності. Така специфіка Австрії: у кожному селі свій устрій, свої порядки і навіть свій діалект! Проте, деякі традиційні обряди в тій чи іншій формі можна зустріти в будь-якому куточку Австрії. Про них і піде мова.
Підготовка до весілля
До весілля австрійці починають готуватися заздалегідь: за півроку, а навіть і за рік. І цьому можна знайти пояснення. Адже те, що для української людини - весілля, для австрійця - необхідна формальність. Весілля в Австрії, глибоко католицькій країні, святкують зазвичай не в день цивільного одруження, а в день вінчання. А такий серйозний крок, як вінчання в церкві, вимагає тривалої підготовки.
За декілька місяців до вінчання священик призначає молодим зустрічі (зазвичай 3-4), які повинні підготувати майбутнє подружжя до сімейного життя. На одній із зустрічей священик складає з молодими сценарій їх вінчання, на іншій - розмовляє з ними про сімейне життя, засноване на християнських цінностях. В рамках подібних зустрічей молоді повинні також поспілкуватися з досвідченою подружньою парою, а ще з лікарем.
Звичайно, підготовка до весілля цим не обмежується. Молоді повинні скласти список гостей, знайти відповідний ресторан, домовитися про декорування церкви... Але не розповідатимемо про це детально, оскільки всі ці процедури добре знайомі й українцям.
Весілля австрійці святкують зазвичай влітку і восени - тут вони не оригінальні. Великою популярністю користується час карнавалу, а також місяць травень. Не прийнято грати весілля під час адвента - в грудні, а також в час Великого посту.
Цікава деталь: хоча весілля в Австрії готується загальними зусиллями жениха і нареченої, а також їх батьків, всі витрати повинен брати на себе батько нареченої. Але цей звичай вже дещо застарілий.
Що стосується подарунків, то австрійці до цієї справи підходять дуже ґрунтовно. Зазвичай наречений та наречена перед весіллям складають список подарунків, які вони хотіли б отримати, і залишають його у великому магазині, де можна купити все необхідне для будинку: постільну білизну, посуд, побутову техніку. Запрошені приходять в магазин і вибирають із списку те, що їм більше всього до душі.
Вінчання: до і після
День весілля може початися з салюту (так друзі молодого будять наречену), а трохи пізніше процесія з прикрашених автомобілів попрямує до церкви. З цієї миті і починаються весільні обряди...
Звичай видавати якомога більше шуму по дорозі в церкву - дуже стародавній. Таким чином наші предки лякали злих духів і нечисть, щоб захистити молодих в майбутньому шлюбі. Австрійці, до речі, з цією ж метою люблять прив'язувати до машин старі коробки та інший непотріб.
Діти, найчастіше це хлопчик і дівчинка, можуть нести за молодими невеликі кошики з квітами, а після вінчання усипати ними шлях молодят. За допомогою цього обряду люди привертали увагу богів родючості, які піклувалися про багате потомство.
Біля виходу з церкви наречений та наречена повинні випити келих вина до дна, а потім кинути його об землю: якщо келих розіб'ється, шлюб буде щасливим. Після цього молодим належить подолати перешкоду: вони повинні прорватися через натягнутий заздалегідь мотузок або стрічку - так само молода сім'я долатиме всі труднощі, які зустрічатимуться у неї на шляху.
Якщо новоспеченого подружжя у церкві закидати зернами рису, то в їх сім'ї вже не трапиться нічого поганого. Злі духи, які могли б перешкодити щастю молодих тепер заспокояться. Цей обряд також приносить багато дітей, щастя і багатство.
Переносити наречену через поріг - теж стародавній звичай, який поширений і на українських весіллях. А відбувається він від того, що, згідно повір'ю, злі духи мешкають саме під порогом.
Багато весільних обрядів Австрії пов'язано з подоланням молодими всіляких перешкод по дорозі з церкви в ресторан. Тільки після виконання певних завдань можна просуватися далі. Так їх перевіряють «на міцність». Тут фантазія нічим не обмежена. Ось лише деякі варіанти:
- молодому подружжю дають пилу - нею вони повинні разом розпиляти стовбур дерева;
- чоловік і дружина повинні правильно розвісити гору вологої білизни;
- чоловікові дають дерев'яну дошку і декілька десятків великих цвяхів, які він повинен забити маленьким молотком.
У ресторані, де зазвичай святкують весілля, свято не обмежується поїданням пригощань і розпиванням прекрасних австрійських вин. Хоча такого поняття, як тамада, в Австрії не існує, його функції часто беруть на себе друзі молодого.
Кульмінацією свята стає викрадання нареченої. Друзі відволікають молодого та свідків, викрадають наречену разом з букетом і відвозять її в один з довколишніх ресторанів, який, щоправда, може знаходитися і не зовсім близько. На її пошуки вирушає наречений разом з батьком нареченої. І тут починається процедура викупу, так добре відома в нас. Молодий повинен виконувати всілякі завдання: співати, танцювати, відповідати на запитання про свою кохану і так далі. І все це для того, щоб йому підказали подальший шлях. За кожне невиконане завдання батько нареченої повинен платити викуп.
Австріяки - великі любителі пожартувати. І коли свято вже добігає кінця, випробування молодят не закінчуються. Їм ще треба потрудитися, щоб потрапити в свій будинок. Звичай створювати молодому подружжю усілякі перешкоди по дорозі до будинку, а потім і до шлюбного ложа, в Австрії користується особливою популярністю. Тут варіантів теж чимало:
- іноді зводять справжню стіну з цегли перед дверима, щоб молоді знайшли якийсь інший спосіб проникнути в будинок - наприклад, залізти через вікно;
- щоб молоді так просто не змогли увійти до спальні, її повністю заповнюють чим завгодно: склянками з водою, надутими кульками і так далі. Головний принцип - перегородити молодятам шлях до шлюбного ложа, перш ніж вони не виконають завдання крок за кроком.
Напевно зайве говорити про те, що іноді виконання таких «завдань» віднімає дуже багато часу...
Після весілля
Після весілля клопоти молодих не закінчуються. Настає час віддячити всім тим, хто був присутній в церкві, був на святі в ресторані чи просто прислав молодим вітальну листівку. Як правило, молодята вибирають одну з найкращих весільних фотографій і відправляють її всім з написом подяки. І це не просто формальність - таким «дрібницям» в цій маленькій країні приділяють велику увагу.