Традиції святкування Старого Нового року


Традиції святкування Старого Нового року


12.01.2011 р.

Старий Новий рік - унікальне свято, що очевидно навіть по його назві. Традиція відзначати настання нового року саме в ніч на з 13 на 14 січня з’явилася в 1918 році, коли було введено григоріанський календар замість діючого раніше юліанського і після 31 січня настало відразу 14 лютого. Однак православні продовжували жити за старим стилем, і в народі стали відзначати Новий рік двічі: офіційно, в ніч на 1 січня, і неофіційно, на 14 січня.

Існує дуже багато традицій, звичаїв та обрядів при святкуванні Старого Нового року.

Один з найпоширеніших обрядів - ліпити і варити вареники. Завдяки йому це свято ще називається Ніч вареників. Вони можуть бути будь-якими - з сиром, картоплею, грибами чи ягодами. При ліпленні прийнято робити вареники з сюрпризом - класти до деяких монетку, ґудзик або нитку. Монетка - до грошей, фасолінка - до дітей, нитка - до подорожей, а ґудзик - до обновок. Також на святковому столі обов’язково має бути свинина - 14 січня вважається днем святого Василя, який є покровителем цих тварин. Цікаво, що їсти птицю або рибу напередодні старого Нового року вважають небезпечним - щастя відлетить або втече з дому. А ось свиня, як вважається, принесе до будинку щастя.

Ще один важливий звичай - ворожіння. Старий Новий рік якраз випадає на Святки, що вважаються в народі найвірнішим часом для ворожіння. Як гадати? Вибирайте самі. Найпростіший і найдієвіший спосіб - ворожіння на воску і воді. Потрібно запалити свічку, розплавити її, вилити віск у воду і подивитися, яка вийшла фігура. Застиглий хрест - до хвороб і неприємностей, квітка - до заміжжя, звір обіцяє ворогів, а людина - друзів. Якщо віск потече смужками, чекають вас дороги, переїзди, а ляже зірочками - чекайте удачі.

Ще можна ворожити на судженого - з крупою і кільцями. Змішують рис і гречку і кладуть три колечка - золоте, срібне і з каменем. Яке колечко дістанеш - такий наречений і буде. Кільце з каменем - наречений буде творчий, срібне - чоловік будемо не багатий, але розумним і турботливим, золоте - щедрим. Можна поворожити і на гроші. Підпаліть білу вовняну нитку. Загорілася відразу - зарплату затримувати не будуть. Горить довго - чекай надбавки. Дізнатися про долю можна і по тінях. Для цього треба зім’яти і підпалити аркуш паперу, а потім за допомогою свічки відобразити тінь від листа на стіну. Далі вже все залежить від вашої фантазії.

А найбільш небезпечним, але в той же час і найбільш достовірним завжди вважали ворожіння на дзеркалах. Проводити його слід було на самоті, роздягнувшись і розплівши волосся. Близько опівночі потрібно сісти за стіл. На ньому ставили два дзеркала - одне обличчям до себе, інше - за спиною обличчям до першого дзеркала. Менше з дзеркал повинно було відбиватися в більшому. З боків дзеркал запалювалися свічки у двох підсвічниках. Рівно опівночі вимикалося світло і у великому дзеркалі починав вибудовуватися коридор з відображень. З останнім ударом годинника вимовлялося заклинання: «Суджений-ряджений, в дзеркалі покажись!» Після цього слід було уважно вдивлятися в дзеркальний коридор, поки там не з’явиться якийсь образ - судженого або будь-яке інше послання з потойбічного світу.

Також на Старий новий рік прийнято колядувати - переодягатися в костюми, ходити по будинках, співати, читати вірші, вітати господарів зі Старим новим роком, отримуючи натомість різні частування. Сама традиція колядувати прийшла до нас з давнини і пов’язана з язичницьким святом зимового сонцестояння, або Коляди, яке відзначалося 25 грудня (7 січня за новим стилем). Богиня родючості Коляда народжувала нове сонце, яке звали Божичі, і наші предки оспівували її появу в ритуальних піснях, які називали колядками. Відмовляти колядникам вважається великим гріхом.

Пов’язані з цим святом багато прикмет. Так, в народі вважається, що в переддень і на сам старий Новий рік не можна говорити слово «тринадцять». Не можна вважати на дрібниці - весь рік проведете в сльозах. Хвора в цей день людина буде хворіти ще дуже довго. А ще не можна давати і брати гроші в борг - весь рік проведете в боргах. Отримати ж гроші в цей день вважається дуже вдалим - передвіщає прибуток в новому році. А ось люди, народжені в ніч з 13 на 14 січня, згідно з повір’ями, розумні, хитрі і дуже багато грішать. Однак, незважаючи на свою хитрість, з людьми вони ладнають погано і в шлюбах щасливі бувають рідко.

Є, звичайно ж, і погодні прикмети, пов’язані зі старим Новим роком. Наприклад, якщо небо напередодні свята ясне, видно зірки і випав сніг - весна буде ранньою. Але якщо вечір вдасться надто вже морозним - потеплішає не раніше травня. Цікаво, що, згідно з прогнозами синоптиків, українців чекає аномально теплий старий Новий рік. Денна температура залишиться плюсовою, 13-15 січня впритул наблизиться до рекордних значень, а невеликі опади продовжаться у вигляді мокрого снігу.

Джерело: www.rivnist.in.ua




Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!