Другий Святий Вечір («Голодна кутя»)


18.01.2014 р.

18 січня, напередодні одного з трьох найбільших християнських свят Хрещення Господнього або Водохрещі, православні та греко-католики святкують «Голодну кутю» або другий Святий Вечір.

Увесь день віруючі люди нічого не їдять – постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви.

У цей день вранці у церквах святять воду. Свяченою водою кожен господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі, криниці. При цьому кожен старався якнайшвидше покропити свою оселю свяченою водою, щоб першим прогнати нечисту силу.

За давньою традицією, церемонія освячення води часто відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер.

Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

У цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим. Водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року.

Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту.

З Водохрещею пов’язна низка народних прикмет: на Водохрещi день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий – буде у хлібі повно «сажки»; іде лапатий сніг – на врожай.

Також на другий Святий Вечір збереглася традиція щедрування.

Джерело: zik.ua
Залишити коментарМи щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!