Як святкують Новий рік на Балі
25.12.2012 р.
Балі - найпопулярніший і, відповідно, найрозвиненіший в туристичному плані курорт Індонезії. Він приваблює туристів своїми фантастичними ландшафтами, тропічними лісами, стародавніми храмами і безкрайніми пляжами. Порівняно недавно відпочинок на Балі набув популярності і серед українських туристів. Сьогодні ми поговоримо про новорічні традиції балійців, які відзначають не лише європейський Новий рік, але й індо-балійский, китайський, мусульманський, і всі ці свята вважаються державними!
Індо-балійський Новий рік (Ньепі)
Найбільшим святом року, супроводжуваним численними обрядами, що відзначається у всіх частинах Балі, є Новий рік за індо-балійським календарем. Він називається Ньепі («очищення»). За григоріанським календарем це свято припадає на березень-квітень. За кілька тижнів до настання Ньепі починається серйозна підготовка до свята: жінки готують рис і різні приправи до нього для багатолюдних трапез, дівчатка роблять посуд для застілля. Посуд виготовляється з гарбуза, сухого пальмового листя та квітів.
З рисового борошна печуть коржі круглої форми або у формі птаха, тісто для коржів забарвлюється фруктовими соками в рожевий або зелений колір. Чоловіки забивають худобу та готують м'ясні страви.
Другий день Нового року (або День Тиші) балійці проводять вдома у вузькому сімейному колі. Святковий обід у цей день багатий, але складається тільки з страв, приготованих напередодні. У цей день балійці не їдять гарячого, тому користуватися вогнем не можна. Зварений без солі рис укладають гіркою на нові страви, сплетені з листя, і ставлять перед кожним членом сім'ї. М'ясна підлива і прянощі подаються окремо до кожної страви. У заможних сім'ях їдять смажене буйволове м'ясо, а в сім'ях з невеликим достатком подають смажену свинину або курятину. Обрядова м'ясна страва подається дуже оригінально: шматочки м'яса різного розміру нанизують конусоподібно на бамбукову паличку і вертикально встромляються в шматочок стовбура бананового дерева.
Рисове і пальмове вино є обов'язковими атрибутами Новорічного столу.
Китайський Новий рік (Imlek)
Китайський і мусульманський Новий рік визначають за місячним календарем. Тому кожен рік цей день змінюється. Китайський Новий рік зазвичай святкують в лютому-березні, відзначаючи його так само, як і в Китаї.
Переддень Нового року прийнято зустрічати в будинку у старшого члена родини. Новорічному столу приділяється особлива увага, адже багатий стіл - ознака достатку в майбутньому році.
Кожен продукт має своє значення. На столі завжди є риба, рис і морепродукти. Етнічні китайці, що живуть в Індонезії, готують індонезійські страви. Для солодощів організовують окремий стіл: усі гості повинні обов'язково спробувати ласощі, які означають солодкий та ситний початок року.
Мусульманський Новий рік
Перший день священного місяця Мухаррам вважається мусульманами початком Нового року. Він також обчислюється за місячним календарем і може потрапити на будь-який місяць року з січня по грудень. Традиційно в перший день священного місяця кожен правовірний індонезієць повинен відвідати мечеть і прослухати проповідь.
Окрім першого дня Мухарамма, святковим є і Ашура - десятий день. Правовірні обов'язково на Ашуру відвідують мечеть і беруть участь у спільній молитві. Святкові бенкети, як правило, не влаштовують, Ашура відзначається дотриманням 2-х або 3-денного посту.
Європейський Новий рік (Стаж бару масехі)
Саме острів Балі є центром святкування європейського Нового Року в Індонезії. Традиційно балійці організовують карнавальну ходу і всі її учасники обов'язково повинні бути в яскравих карнавальних костюмах. Карнавал проходить 31 грудня на головній магістралі в місті Денпасар.
Новий рік зазвичай зустрічають так само, як і в будь-якій країні світу. Навіть є традиційні ялинки та сосни, які висаджують у дворі будинку.
Урочисте застілля є обов'язковою та дуже важливою частиною Нового року. Перевага віддається національним стравам, приготованим з місцевих продуктів.
На Балі вважається, що Новий Рік потрібно зустрічати якнайкраще - в новому одязі і на ситий шлунок. Це принесе удачу, багатство та благополуччя на наступні 12 місяців.