Головні причини розлучень


Головні причини розлучень


02.10.2010 р.

Головні причини розлучень

Як сказав колись класик, кожна сім'я нещаслива по-своєму. І все-таки соціологи зуміли узагальнити матеріали опитувань і виділити основні причини розлучень. Більшість опитаних пар зізналися, що за формальною фразою «непереборні розбіжності» при їх розлучення стояли інші, більш конкретні проблеми.

Так, розчаровані в особистих якостях партнера були 40% учасників опитування, не могли виносити бідність 20% (більшість - жінки), звинувачували чоловіка в безвідповідальній поведінці стосовно сім'ї в цілому ще 30%. І тільки десята частина назвала причиною розлучення з чоловіком охолодження почуттів.

Які сім'ї перебувають у групі ризику? У групі ризику, як не дивно, на першому місці виявляються сім'ї в діапазоні від 3 до 6 років шлюбу з маленькими дітьми та новонародженими. Тому діти, всупереч очікуванням, не утримують сучасне подружжя разом.

На другому місці опинилися сім'ї зі стажем 20-25 років, в яких подружжя, виростивши і поставивши на ноги дітей, страждають від синдрому «порожнього гнізда». Зате найрідше зустрічаються випадки розлучення в бездітних сім'ях.

Ризик розлучення, по суті, не є причиною розлучення сімейної пари і не може служити точним показником, проте деякі фактори наводять на роздуми. Що якщо деякі шлюби з самого початку мають погані шанси на виживання?

Наприклад, у багатьох конфліктних сім'ях хлопець і дівчина до весілля були знайомі менше 6 місяців і просто не встигли взнати одне одного як слід. Психологи не стверджують, що додаткові півроку для залицянь до весілля допомогли б виявити недоліки в майбутньому партнері і уникнути невдалого шлюбу. Навпаки, подружжя б отримали всі шанси на більш успішні і тривалі відносини, тому що були б морально готові до недоліків один одного.

Розчарування, а часто і шок, від невідповідності мрії і реальності дуже швидко створює згубну атмосферу в молодій сім'ї. Мало, хто здатний витримати конфлікт «було - стало» в умовах нового сімейного життя.

Ще один вісник раннього розлучення - шлюб з розрахунку. Причому розраховувати можна не тільки на багатство і впливовий статус майбутнього чоловіка або дружини. Жінки завжди шукають в чоловіка підтримку, що саме по собі не руйнує сім'ю - це ознака нормального шлюбу. Але в ситуації, коли дружина отримує захист від нелюба-чоловіка, вона ризикує отримати в комплекті роздратування, гнів, а чоловік може почати поводитися деспотично. Такий шлюб приречений на розлучення з причини відсутності в його основі любові.

Поведінкові причини розлучення в сучасній сім'ї. Боротьба одного з подружжя з неприйнятною поведінкою іншого може розтягнутися на все життя. Українські жінки мужньо терплять чоловіків-алкоголіків та забіяк.

Водночас у відповідях респондентів стали з'являтися такі причини розлучення, як хвороба одного з подружжя, і тут пишаєтися нічим - це негативна тенденція практично прямого зрадництва шлюбних і сімейних обіцянок, нарівні з зрадою.

Серед неприйнятних якостей чоловіка або дружини, які ведуть до розлучення, можна виділити:

- постійне вирішення конфліктів шляхом сварок і скандалів;
- відмова забезпечувати сім'ю (у чоловіків) і вести спільне господарство;
- необґрунтоване роздільне проживання;
- виявлена зрада, брехня;
- алкоголізм, наркоманія;
- протизаконні дії.

Матеріальні причини. Психологи стверджують, що умови бідності роблять членів сім'ї вкрай нетерплячими один до одного. Навіть якщо обидва партнера нарівні докладають зусиль, щоб вибратися з боргів за кредитами або просто забезпечити своє існування, атмосфера напруги поглинає всі їхні сили і зводить ніжні почуття нанівець. Бідність є справжнім випробуванням для шлюбу, особливо з кількома дітьми.

Трапляється, що чоловік втрачає здатність заробляти гроші і утримувати сім'ю доводиться жінці. У цій ситуації дуже важко покладатися на терпіння і відданість дружини, адже вона почуває себе несправедливо обділеною.

Причини розлучень в Україні часто пов'язані з питанням житла. Молоді сім'ї, які змушені селитися під одним дахом з батьками, також ризикують не відзначити чергову річницю весілля. Всього від півроку до двох років потрібно для розвитку конфлікту зі старшим поколінням. Потім мусить бути розв'язка: або подружжя переїжджає в інше приміщення, можливо, з гіршими умовами, або один з них залишається в батьківському домі, а шлюб руйнується.

Чому так відбувається? Батьки намагаються контролювати сімейне життя своїх дітей, концентруються на проблемах між подружжям, нав'язують їм неприязнь і вселяють розчарування один в одному. Іноді постійним джерелом конфліктів стає побут, коли молодше покоління не бажає вести домашні справи згідно з вимогами батьків. У будь-якому випадку батьківський дім - одне з найнебезпечніших місць для молодої сім'ї.

Найпоширеніші причини розлучень матеріального характеру:

- бідність, брак найнеобхіднішого;
- борги одного з подружжя;
- втрата чоловіком працездатності;
- проблема з житлом.

Психологічні причини розлучень. Дріб'язковість, надмірна незалежність, нездатність відповідати за свої рішення і ще багато негативних рис поступово наводять членів подружжя на думку, що вони просто не пара. Терпіння, яке утримує деяких роками, може у інших закінчитися на першому ж році спільного життя.

Чоловік та жінка, які стали один одному нестерпні, автоматично отримують дисгармонійні інтимні стосунки. Також вони не схильні будувати спільні плани на майбутнє і швидко розуміють, що продовжувати такий шлюб немає сенсу.

Основні психологічні причини розлучень:

- втрата любові;
- недовіра;
- ревнощі;
- різниця в поглядах на життя;
- сексуальна несумісність.

Навряд чи хтось одружується або виходить заміж за людину, до якої відчуває неприязнь, глибоко не поважає або не довіряє їй. Створюючи сім'ю, кожен розраховує на свою порцію щастя і сподівається отримувати задоволення від стосунків з іншим. І якщо з часом чоловік та дружина жорстко стикаються як дві особистості, кожна з яких має власні бажання і звички - то глибинною причиною, напевно, можна вважати невміння поставити інтереси сім'ї на перше місце.




Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!