Весільні традиції французів
19.11.2010 р.
Весілля у Франції найчастіше призначають у період з квітня по вересень. Зазвичай французи починають готуватися до весілля за пів року - рік до події - замовляють ресторан, розсилають запрошення гостям. За традицією про своє рішення одружитися молоді оголошують на заручинах. Заручини, як правило, влаштовують в будинку нареченої або в ресторані, при цьому всі витрати несе сім'я нареченої. Усі запрошені на заручини стають свідками того, як наречений дарує нареченій перстень з каменем.
Весільне вбрання наречена починає підшукувати як мінімум за півроку до торжества. Плаття на замовлення шиється 3-6 місяців. У весільному туалеті французької нареченої обов'язково повинні бути присутніми 4 деталі: щось нове, щось старе, щось блакитного кольору та неодмінно якась річ, взята у борг.
Молодята у Франції полегшують гостям пошук подарунків за допомогою так-званого "wedding"-листа. Вони спільно складають список подарунків, які вони хотіли б отримати на весілля, і відносять його до спеціалізованого магазину. Гості дзвонять батькам нареченого і нареченої та дізнаються, в якому магазині знаходяться бажані подарунки. У французів не прийнято дарувати на весілля подарунки, які відсутні у списку.
Перед весіллям дружки організовують дівич-вечір, а дружби - парубочий вечір. Прощання нареченого з холостим життям найчастіше проходить в стриптиз-клубі в компанії друзів. Наречена з подругами може піти в театр, ресторан, заміський клуб або навіть в басейн. За традицією колись весілля відзначалося в будинку нареченої, і раніше за це платив батько нареченої. Тепер витрати на весілля ділять навпіл між сім'ями або пара платить за все сама.
Зареєструвати шлюб можна в муніципалітеті або в церкві в будь-який день, крім неділі. Причому розписатися пара може в день подачі заяви - більшість французів воліє робити це в суботу.
Французьке весілля зазвичай будується по одному з двох сценаріїв. Перший варіант передбачає реєстрацію шлюбу і невеликий коктейль в перший день весілля. На церемонію реєстрації запрошують обмежене число гостей, найчастіше тільки родичів. На другий день молодята вінчаються в церкві, а вже потім влаштовується бенкет, на який запрошуються всі родичі та друзі.
За другим сценарієм всі заходи проходять в один день. Молодята готують та розсилають два види запрошень - для гостей, які будуть запрошені на церемонію реєстрації, і для гостей, запрошених на вінчання в церкву. Як правило ті, хто запрошений до церкви, беруть участь і у весільному вечері. Мабуть, самий хвилюючий момент весільного дня - вінчання. Обвінчану пару на виході з церкви чекають гості, які кидають перед ними рис, пелюстки квітів, різнокольорове конфетті або випускають живих метеликів. Після церковної церемонії зазвичай влаштовують невеликий коктейль для гостей, а трохи пізніше - бенкет. В перерві між коктейлем та бенкетом проходить фотосесія молодят.
Бенкет починається з аперитиву, на якому обов'язково має бути шампанське. Місце кожного запрошеного визначено заздалегідь - гості знаходять їх за картками зі своїм ім'ям. Весільна вечеря триває близько півтори години. Не доводиться сумніватися в тому, що яку б кухню ні запропонували гостям молодята, їжа буде відмінною. А ось звичні нам тости у французів під час застілля вимовляти не прийнято, немає у них і тамади. Щоб висловити вдячність гостям за те, що вони прийшли розділити їхню радість, молодята обов'язково підходять до кожного гостя. Крім того, молодята готують своїм гостям маленькі подарунки - різнобарвне драже в гарній упаковці.
По завершенні вечері свідки або близькі друзі молодят показують міні-виставу з життя нареченого та нареченої. Потім починаються танці, які тривають до десерту. Відкривають їх дві пари: наречена зі своїм батьком і наречений зі своєю матір'ю. Наступний танець - молодих. Потім танцюють одночасно кілька пар: свекор з невісткою, теща з нареченим і свекруха з тестем. Весь цей час звучить вальс. Як тільки молодята та їхні батьки завершили танці, музика змінюється - стає більш ритмічною та сучасною. Виходять танцювати гості.
Наступним етапом французького весілля є десерт, під час якого виносять весільний торт з різнобарвного печива-безе. На цьому урочиста й офіційна частина весілля завершується, старше покоління розходиться. А з нареченим та нареченою залишається молодь, танці та веселощі тривають до третьої-п'ятої години ранку.
На наступний день молодята-французи зазвичай вирушають у весільну подорож за кордон.