День святого Юрія – Змієборця і Переможця, покровителя Львова та Київщини
06.05.2013 р.
6 травня відзначаємо одне з найбільших весняних свят на честь Юрія (Георгія) Змієборця – святого мученика і воїна. Святий Юрій (Георгій) є однією з найвідоміших постатей у християнському світі. Святий Георгій (Юрій) — покровитель Англії, Грузії, України, Литви, Каталонії, Палестини, Португалії, Ефіопії, Іраку, Іспанських королів, Київської області, Львова, візантійських імператорів, руських князів, Москви, Владивостоку, Генуї, Феррари, Бейруту, Грецької армії, Пласту, витязів та найулюбленіший святий християн Єгипту.
Святий є також покровителем столичної Київської області (зображений на прапорі та гербі Київщини), українських міст Володимира-Волинського, Кам'янця-Подільського, Збаража, Любомля, Ніжина, Смотрича та Сучави, головної святині Галичини та Львова — Собору Святого Юра та опікуном Пласту.
Саме з місця особливого шанування Святого Великомученика Георгія Переможця почалося хрещення Київської Русі. Святий Рівноапостольний князь Володимир прийняв Святе хрещення в Криму біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі. Особливо багато для утвердження шанування Святого Георгія зробив київський князь Ярослав Мудрий, який прийняв при хрещенні його ім'я.
День освячення першого на Русі храму Святого Георгія — 26 листопада 1051 р. — був відзначений установленням щорічного святкування цієї події. Він увійшов у народну пам'ять під назвою дня Юрія, або осіннього Георгія. З тих пір на колишній території Київської Русі Георгій стає ледве не першим у сонмі православних святих.
Святий Юрій (Георгій) здавна став покровителем воїнів. Чимало православних країн відзначають Юріїв день як день захисника Вітчизни. Він є офіційним святом у Грузії, Болгарії, Сербії, Хорватії. Раніше широко святкувався як день Захисника Вітчизни і, взагалі, чоловічий день в Україні.
Юрія Змієборця вважали також захисником свійських тварин, особливо корів. А тому цього дня майже скрізь в Україні виганяли на пасовиська худобу з різними обрядами.
На думку дослідників, Юрій замінив язичного Ярила. Це підтверджує і той факт, що хоч святого Георгія вшановують щонайменше два рази на рік, все ж головним святом вважається саме весняне. У різних регіонах України були щодо цього свята свої традиції. Однак, найпоширенішими вважалися такі: перед вигоном господарі годували тварин квітками – юрочками, аби тварині давали багато молока, виганяли корів обов’язково після сходу сонця “щоб зрання відьма не зашкодила” та, звичайно, молилися до святого Юрія, аби він беріг худобу.
За народним повір’ям, Юрій Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: “Юрій землю відмикає”. У цей час прилітають ластівки: “Ластівка прилетіла, скоро грім загримить”.
Юрій багатий також на прикмети, пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: “Юрій – з теплом, то Микола (22 травня) – з кормом”, або ж: “На Юрія мороз, то вродиться овес”.
Джерело: expres.ua.