Різдвяні свята на Херсонщині
27.12.2009 р.
Фольклор - одне з найцінніших духовних надбань народу за багатовікову його історію, незатьмарене джерело життя, бо, як і мова, виробляється протягом усього довгого існування і розвитку кожної нації. Він виступає синтезом культур не лише різних регіонів, а й соціальних прошарків і груп відповідного суспільства, при цьому будучи виключно демократичним, оскільки в його створенні беруть участь усі бажаючі.
Особливість фольклору виявляється у територіальному розвитку окремих регіонів України. Фольклор завжди локалізований, так як пов'язаний з традиціями даної місцевості. Проте, такий поділ є умовним, оскільки відмінності в глобальному масштабі не суттєві, а лише нюансні, що лише збагачує і урізноманітнює національний духовний скарб.
Враховуючи цю особливість фольклору, дуже цікаво досліджувати розвиток народних традицій на півдні України, оскільки історично так склалося, що його населяють вихідці з усіх регіонів, особливо з Полісся та Поділля. Було б дуже корисним ближче ознаймитися з сценаріями народних свят, які, як і по всій Україні, тут у великій пошані.
На прикладі святкування Коляди та Щедрого вечора можна прослідкувати зміст та тенденції проведення зимових свят. На основі матеріалів, зібраних у селах Любимівці, Василівці та Софіївці Каховського району на Херсонщині, можна скласти загальну картину як проводять Різдвяні свята в області. У цій місцевості на перший день Різдва Христового, після того як у церкві скінчиться Богослужіння, діти та молодь збираються у святкові ватаги і йдуть колядувати. Вони ходять від хати до хати і просять дозволу завітати або, як кажуть, "козу завести". До складу такого гурту входять: береза - старший серед колядників, зіркар - носить "зірку", міхоноша, коза, циганка та інші. Коли колядників запрошують до хати, то перед усіма вони пропускають наймолодшого хлопчика, щоб той першим увійшов до господи. вважається, що перший "полазник" приносить в хату щастя або невдачу на цілий рік. Якщо це хлопчик або молодий парубок - добра ознака: увесь рік у хаті будуть усі здорові і будуть "водитися" гроші. Якщо ж дівчинка - чекай труднощів.
Другим святом, яке належить до циклу різдвяних, є свято Нового року (Василя Святого). Воно також дуже популярне на Херсонщині. Це свято асоціюється тут з ще більшими веселощами та жартами.
Всі обряди Щедрого вечора починалися, коли на небі зійде перша зірка. Сюди входять деякі колядки, бо, перш за все, прославляють Сина Божого, щедрівки - похвала та зичення удачі господареві та, найулюбленіший епізод, водіння Меланки.
За Меланку вибирається веселий парубок, що вміє добре жартувати і "штуки викидати". Його одягають у самий гарний жіночий наряд і він, взявши під руку Василька, під гуртовий спів ходить по хаті і веселить хазяїв. Васильком обирають дівчину, але вдягають її як парубка, малюють чорні вуса, коси підбирають під шапку - не впізнаєш.
Взагалі, різдвяні свята Херсонщини досить веселі, насичені і яскраві. Традиції, особливо в селах, дуже поважаються і їх з радістю дотримуються.
Гончарова Катерина