28 серпня – свято Успіння Пресвятої Богородиці


28 серпня – свято Успіння Пресвятої Богородиці


26.08.2009 р.

28 серпня православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. За традицією східної церкви, свято Успіння Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Перша Пречиста, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої.

За переказами, Божа Мати часто молилася на Єлеонській горі - місці знесення сина. Одного разу вона побачила архангела Гаврила, який повідомив її, що через три дні закінчиться її земне життя. Христос чекає на неї у своєму царстві небесному, де вона буде з ним довічно. На підтвердження своїх слів він вручив Богоматері гілку райського фінікового дерева - символ нетління та благодаті.

Вона просила не сумувати, а радіти з приводу її Успіння, тому що перед лицем сина обіцяла не залишати світ і після смерті. Богородиця заповідала, щоб її тіло поховали біля підніжжя Єлеонської гори, де покояться її рідні. Перед кончиною Божа Матір виявила бажання побачити всіх апостолів, і Бог здійснив чудо: над домом нависло багато хмар, на яких із різних країн зібралися апостоли. Вони були самі здивовані тим, що сталося. Богородиця благословила кожного з учнів Христа й таємниче повідомила, що вони не побачать її після Успіння з волі Господа.

У призначений архангелом день перед Богоматір’ю та апостолами з’явився Христос із великою кількістю небесних сил і пророків, які писали про неї.

У Гефсиманії тіло Божої Матері поховали в печері, вхід до якої був завалений величезним каменем. Апостоли біля гробниці пробули три дні. На третій день прийшов апостол Хома, який не зміг бути на погребанні і не одержав благословення Богоматері. Він був дуже засмучений з цього приводу. Співчуваючи Хомі, апостоли вирішили відкрити гробницю. Але, відваливши камінь в печеру, вони побачили, що гробниця порожня, у ній були лише погребальні покривала. Того ж дня увечері, під час обряду переломлення хліба в пам'ять про померлу, апостоли побачили Богородицю, яка їм сказала: «Радійте! Я з вами назавжди»...

У народі це свято називають «Перша Пречиста». Протягом осіннього періоду є три «Пречисті»: «Перша Пречиста жито засіває, друга - дощем поливає, а третя - снігом покриває». Отож, на «Першу Пречисту» відбувається озимий посів. Після цього свята колись у селі дівчата звільнялись від тяжкої роботи. Звідси й приповідка: «Прийшла Перша Пречиста - стає дівка речиста», багато говорить, бо немає вже що робити.

В Україні о цій порі розпочинається збір врожаю в садах. На деревах залишаються лише «зимові» сорти яблук та груш. Після Першої Пречистої також розпочиналася заготівля калини. Як ми знаємо, калина здавна символізує Україну, є її свого роду національною емблемою.

У день Першої Пречистої селяни приносили в церкву на літургію колосся нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхній труд та зберегла зібраний врожай від пожежі та дощу.

Також читайте про свято Успіння Пресвятої Богородиці на блозі Воробуса.




коментарів 6



  1. 2013-08-28 олексій пише:

    життя вічне

  2. 2013-08-28 олексій пише:

    гарно

  3. 2014-08-27 Kolia пише:

    Завтра чудесне свято присв’ятої Богородиці нашої Марії Діви. Прочитав про дива які творились у день успіння. Диво дивне. Скільки проблем у людини може бути та Бог всі ці проблеми згладить і покаже що вони ніщо.

  4. 2014-09-27 Михайло пише:

    Якби кожен з нас грішних глибше вникав у суть Божественного дива, то й не грішив би у цьому неправильному світі.

  5. 2015-08-27 Олександр пише:

    Щось дуже нагадує все те, що сталось з Христом. Чого тільки люди не придумають.

  6. 2015-08-28 Юлія пише:

    Дійсно свято дуже велике.І справді без Божої волі нічого просто так не буває, на собі переконалась.Тільки життєві проблеми заважають нам задуматись над святинями,різні спокуси життєві вводять нас у блуд.Треба частіше задумуватися про своє життя свої вчинки ,і просити ГОСПОДА БОГА щоб помилував нас,бо кожна секундочка нашого життя може дуже сильно змінити наше життя як у кращу так і гіршу сторону по волі БОЖІЙ.Треба молитись і дякувати Богу Милосердному за все щоми маємо,ніколи не скаржитись.

Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!