Чому 8 березня – це не соціалістичне свято?


08.03.2015 р.

Ставлення до Міжнародного дня жінок 8 березня у багатьох різне. У мене воно було теж негативне, бо я пов’язував його зі святом соціалістів і політикою, - пише правозахисник, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Володимир Яворський. Але насправді – про що майже ніхто не знає – це день боротьби проти дискримінації жінок. І саме тому його варто підтримувати й відзначати.

Початково Міжнародний жіночий день був днем протесту проти дискримінації жінок. Існує традиція прив'язувати виникнення Міжнародного жіночого дня до демонстрації, яку провели 8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці з вимогами рівної з чоловіками зарплати, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня (марш порожніх каструль).

У 1907 відбулася демонстрація в Чикаго. В останню неділю лютого 1908 року тисячі жінок знову вийшли на вулиці Нью-Йорку. Демонстрація була приурочена до "Жіночого дня" 1857 року. Жінки вимагали виборчого права, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей. У 1909–1910 рр. у США в останні тижні лютого відбулися марші та страйки жінок.

І саме під впливом дій американських жінок і на пропозицію німецької соціалістки Клари Цеткін, учасниці II Міжнародної конференції жінок-соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р., понад 100 учасниць із 17 країн) вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день - день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права. Незнання цих речей призводить до казусів.

Так, 5 березня 2013 року у одному з найкращих міст у світі - місті Коломия (Івано-Франківська область) - рішенням міської ради скасували це свято. Хоча ж як можна скасувати міжнародний день ООН? Причину сформулювали так: "Це свято, як і День захисника Вітчизни і День перемоги, не сприяє духовному збагаченню українців".

В СРСР не було прийнято говорити права й цей день був перетворений у просто день жінок. І це, очевидно, треба змінювати.

У Португалії у цей день прийнято проводити жіночі вечірки. У Італії дарують жовті мімози, як символу жіночого руху. У Франції з тієї ж причини дарують фіалки та конвалії.

Цей день святкується на різних континентах і головна його ціль у захисті прав жінок. Дискримінація жінок є дуже поширеним ганебним явищем у багатьох країнах і в Україні так само. Заперечувати цей день – як заперечувати те, що у людини є права.

Володимир Яворський

Джерело: Європейська правда.
Один коментар  1. 2015-03-09 Автоінструктор пише:

    А я вважаю, що повинен бути день в році, коли ми, чоловіки, зможемо щиро показати наскільки ви – жінки потрібні нам!

Залишити коментарМи щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!