Весілля у селі Яворів та традиції його святкування


22.09.2010 р.

Як і кожне гуцульське, село Яворів Косівського району на Івано-Франківщині має свої традиції, котрі залишилися незмінними на протязі багатьох століть. Найкраще можна цю різницю побачити на прикладі найважливішої події в житті у кожного – весіллі.

Перше що зразу кидається в очі це те що молодята завжди одягнуті в національне вбрання. Зазвичай це вбрання купують, але раніше кожна дівчина сама собі вишивала сорочку на весілля. Друге це те що молодята їдуть до церкви не на машині, а на конях. Дружки та дружби теж одягнуті в національне вбрання йдуть поруч. Звичайному туристові котрий випадково побачив би це весілля здавалося б що це етнічна костюмована вистава.

До весілля завжди головною в селі Яворів вважається наречена. Саме вона вирішує скільки пар дружбів буде на весіллі, де буде проходити весілля, в якій церкві будуть вінчатися наречені. В будь якій справі до весілля останнє слово залишається за нареченою. Але після того як священник обвінчає молодят головним стає наречений, правильно кажучи вже чоловік. Після весілля жінка зобов'язана в усьому слухатися чоловіка.

Гуляння на весіллі в селі Яворів продовжується аж до ранку. Лише понад ранок коли гості вже хочуть розходитись молодятам починають дарувати подарунки. Зазвичай це десь приблизно шоста година ранку.

Під час гуляння на весіллі можуть "вкрасти" наречену. Тоді дружби та дружки починають виконувати різні завдання тамади, щоб повернули наречену. Іноді навіть потрібно давати викуп за наречену. Коли наречена нарешті повертається до гостей святкування продовжується.

Також одним з атрибутів гуцульського весілля є бійка між хлопцями. Зазвичай це виходить купа-мала, де кожен сам за себе та проти всіх. Але після такої бійки хлопці ніколи не держать зла один на одного, через пів години вони будуть разом сидіти за столом та спокійно розмовляти.

Зранку коли молодятам подарували подарунки, весілля ще не закінчується, адже після обіду гості знову збираються на гостину, або поправини як кажуть в селі Яворів. Другий день гуляння не продовжуються до ранку, і гості трохи посидівши та поспілкувавшись розходяться додому.

На бурхливе море зійшов ще один маленький але міцний кораблик гуцульської сім'ї. Традиції святкування весілля на Гуцульщині незмінні вже декілька століть, в деяких селах вони можуть трохи відрізнятися, але вони всі також дуже подібні. Варто один раз побувати на весіллі в селі Яворів, щоб побачити якими можуть бути щирими та добрими люди.

Джерело: yavoriv.kosiv.net




Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!