Сакральний зміст української вишивки


25.03.2014 р.

українська вишивка

Українське - це модно. Тим більше, якщо йдеться про нашу українську вишиванку. До щастя, вона не втрачає своєї популярності. Все більше молоді звертається до національного орнаменту. Ось тільки не всі здогадуються, що він означає.

Вперше таке поняття як «вишиванка» з'являється ще в XI столітті. Робили її з льону, але частіше все ж з коноплі. Обов'язково вишивали. Вважалося, що там, де закінчувалася тканина і оголяти тіло - може жити нечиста сила, тому рукава та комір прикрашали візерунком. Для наших предків це був не просто одяг, а ще й оберіг.

До речі, чи відрізняється вишивка та вишиванка. Вишивка — це вид народного декоративного мистецтва українців, орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі чи іншому матеріалі. А вишиванка - це вишитий (вишивкою) одяг.

Справжня традиційна українська вишивка - дуже складна та заплутана. Вона потребувала важкої копіткої роботи та безсонних ночей. У кінці XIX століття вона майже зникає, на зміну приходить вишивка хрестиком - набагато простіша та не така вигадлива. А ось нашим рідними квітами були червоний і синій. Такі відомі червоні та чорні з'явилися значно пізніше - за часів Радянського Союзу.

Для української вишивки характерні різні види орнаментів. Так, геометричні притаманні всій слов'янській міфології. Вони дуже прості: кружечки, трикутники, ромби, лінії й хрести. Використовували і рослинні мотиви - виноград, хміль, дубові листочки, мак, барвінок і калина. У вишивках також зображували тварин і птахів.

Існували в українців і чорні вишиванки, проте вони мали особливе значення. У них наряджали небіжчиків. А ось вишивку білим по білому вибирали скромні дівчата. Вважалося, що все яскраве - то для людського ока. Хоча, колір ще залежав від географічної приналежності. Так, у центральній Україні використовували помірні кольори і більше рослинні орнаменти. А в Карпатах та на Закарпатті надавали перевагу яскравим і соковитим фарбам.

Українські дівчата та жінки! Щоб бути красивими, зовсім не обов'язково витрачатися на солярії, косметологів та брендовий одяг. Варто просто одягнути вишиванку - адже це наше, українське, а значить рідне. Вона не тільки прикрасить, але і захистить.




Один коментар



  1. 2018-05-16 Георгій пише:

    А де ж сакральне значення коловрату, свастика лівостороння, правостороння, що вони означали, хвилясті лінії орнаменту, що вона значила, чому Гітлер обрав лівосторонню свастику. Що означали ті, чи інші квіти на вишивках. Пригадайте пісню червоне, то любов, а чорне, то журба. Де все це? Стаття поверхова і не дає інформацію про сакральний зміст української вишивки.Сакральний, означає таємний. Які таємниці ми не дізналися? Вишивка це оберіг. Від чого, від кого, від яких сил і т.д.

Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!

https://tpro.com.ua