Прізвище чоловіка: брати чи не брати?


Прізвище чоловіка: брати чи не брати?


02.09.2009 р.

На щастя, патріархальні закони, зобов'язуючі наречену брати прізвище чоловіка, більше не мають юридичної сили. З 1926 року, коли був затверджений новий сімейний кодекс, жінки отримали право залишати після шлюбу своє дівоче прізвище. Правда не секрет, що цим правом користувалися і до сих пір користується дуже мало жінок...

Наскільки болісний вибір?

прізвище чоловіка: брати чи не брати?Як показує практика, для більшості жінок питання про зміну прізвища просто не стоїть. Одні жінки цілком і повністю готові кинутися у вир заміжнього життя, без зайвих сумнівів жертвують своїм прізвищем (подумаєш, один раз поміняти паспорт!). Чомусь ідентифікація себе з чоловіком стає настільки явною, що більшість жінок навіть не сумують про колишнє прізвище, хоча прожили з ним цілих 20 або 30 років. Для іншої категорії жінок, навпаки, про зміну прізвища на прізвище чоловіка не може навіть бути мови.

- Я з самого дитинства була переконана, що прізвище майбутнього чоловіка брати не буду, - говорить Інна. - З дитячих років у мене було настільки розвинене відчуття свого самозвеличення, що я просто не розуміла, як я з Максимової можу перетворитися на яку-небудь Русакову, Морозову або навіть Березовську. З якої статі? - думала я. І цей погляд анітрохи не помінявся до часу мого заміжжя.

Для більшості чоловіків це справа честі

Для більшості чоловіків зміна дружиною свого дівочого прізвища на прізвище чоловіка - як мінімум спосіб самоствердитися і як максимум справа честі.

- А хіба могло бути по-іншому? - говорить Славік, дружина якого перетворилася з Корнєєвої на Трофимову. - Я собі навіть уявити іншого варіанту не можу. Іра - моя дружина, значить, і прізвище повинна носити моє. І діти наші теж мають бути на моєму прізвищі. У цьому і полягає сімейність. Тепер у нас все спільне - сім'я, майно, інтереси, проблеми і тим більше прізвище. Я б себе чоловіком не відчував, якби я був Трофимовим, а моя Іра залишалася Корнєєвою.

Змінити код долі? Ні за що!

Із зміною прізвища також пов'язані різні повір'я. Наприклад, деякі мої знайомі вірять в те, що при зміні прізвища людина міняє код своєї долі.

- Навіщо так ризикувати? - говорить Ріта. - А раптом, змінивши прізвище, я зміню свою долю в гіршу сторону і накличу на себе несприятливі події?..

Психологія спокуси

- Я думаю, що у жінки, що не поміняла прізвище на прізвище чоловіка, більше спокус, - говорить Віталій. - З одного боку, вона заміжня. А з іншою, начебто нічого і не помінялося. Її знайомі чоловіки можуть також помилятися відносно соціального статусу жінки. Думають: раз прізвище не поміняла, значить, не замужем. Це дуже розхолоджує заміжню жінку.

Що на що міняють?

З моїх знайомих, мабуть, жодна жінка не поміняла своє прізвище на звучніше. Так, Олена Чернявська стала Трофименковою, Марина Міхновець - Хоркович, Світлана Григорович - Мирошиною, Алла Малиновська - Заєць. Я вже не говорю про такі немилозвучні прізвища, як Дурнова, Козел, Рилова, Поцикайлик, Пенязь, Ворона та інші.

Забобони - ніщо, звучання - все!

А от мій колишній чоловік проявив величезну широту в поглядах. Чим, власне, і глибоко шокував всіх наших родичів. Своє прізвище Русак він поміняв на моє і став Тумовським. Пояснив він це тим, що у мене прізвище красиве, і йому воно дуже підійде. Особливо, якщо він робитиме серйозну політичну кар'єру. Правда, жодної кар'єри він так і не зробив і зараз працює, наскільки мені відомо, звичайним робітником. Після розлучення він знову взяв своє колишнє прізвище і заявив, що більше «такими дурницями» займатися не буде. Отже, наш шлюб широта поглядів не врятувала. Видно, не в прізвищі справа.

Творчі люди - виняток

Навіть у радянські часи (і тим більше тепер) єдиним незасуджуваним громадськістю винятком із правила були люди творчі. Міняти прізвище журналістові, фотокореспондентові, дизайнерові, модельєрові або письменникові - означає пожертвувати ім'ям, що склалося за роки роботи, іміджем, загубитися і з нуля починати завойовувати популярність вже під новим «прапором».

29 років назад не поміняла своє прізвище на Гедройц журналістка Тетяна Гаврусєва.

- Не захотіла, тому і не поміняла, - говорить Тетяна. - Чесно кажучи, навіть думки такої не було. Мій чоловік теж вчився на журфаку (ми однокурсники), тому і у нього питань із цього приводу не виникло. Наші знайомі-нежурналісти спочатку сильно дивувалися з такого рішення, а потім звикли. Син Максим і дочка Катя- на прізвищі чоловіка, але від цього менше мамою я себе не відчуваю. Взагалі-то, хіба в прізвищі справа? Я вважаю, що лише обмежені чоловіки можуть вимагати від своїх дружин міняти прізвище. У цих людей, по-моєму, якийсь комплекс. Неначе через те, що у дружини буде дівоче прізвище, чоловік в меншій мірі відчуватиме себе чоловіком. Все це забобони!

Виходячи заміж за бельгійця і виїжджаючи жити за кордон, кореспондентка Настя Шабльова теж не захотіла змінювати прізвище. І це незважаючи на те, що було зрозуміло - працювати кореспонденткою в Бельгії вона не буде. Оля Криковцьова працювала секретарем і рекламним агентом. Начебто, нічого творчого. Але до свого прізвища так звикла, що на Барановську після весілля її теж не поміняла. Родинних скандалів із чоловіком Ігорем із цього приводу не було. Значить, дійсно, не в цьому річ.

Питання збереження роду

Для деяких жінок збереження дівочого прізвища пов'язане з рішенням важливої задачі збереження свого роду. З цієї причини не міняла прізвище після заміжжя Олена Курхінен. З цієї ж причини не збирається цього робити моя двоюрідна сестра Юля Григорович:

- Ні рідних, ні двоюрідних братів у мене немає, - говорить Юля. - Всі дівчата змінили або ще змінять свої прізвища. А мені шкода розлучатися зі своєю спадщиною. Тому своє прізвище ні на яке інше я не проміняю. Рід потрібно зберегти. Якщо не я, тоді хто?..

Особисто мені здається, що в питанні зміни або збереження прізвища важливо слідувати велінню свого серця. Якщо ви не відчуваєте жодного дискомфорту при думці про зміну прізвища, навіть обговорення питання збереження дівочого прізвища ні до чого. Але якщо ви не готові пожертвувати своїм прізвищем, робити цього не потрібно. Проблема виникає лише в тих випадках, коли думка майбутнього чоловіка з цього приводу радикально відрізняється. Поступитися або не поступитися - вирішувати лише Вам.

Марина Тумовська




Один коментар



  1. 2012-01-29 Люда пише:

    Кабачинська

Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!