Йорданські традиції та прикмети


17.01.2009 р.

До Йордану жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо "там чорти сидять і можуть вчепитися". Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум'яними. Загалом до Водохреща протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки.

Напередодні Йордану святкується "Голодна кутя", або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять - постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви - смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху - хлібину, "щоб хліб родився".

На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою почи­нається трапеза, нею ж кожний госпо­дар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці.

За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест ("йордан") і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.

До радянських часів у день водосвяття в селах і містах влаштовувались багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хорогв учасники цих процесій несли запалені "трійці" - три свічки, перевиті зіллям васильків, чебрику та інших квіток. Акт водосвяття в багатьох місцевостях супроводжувався стріляниною з рушниць порожніми набоями. Одночасно у небо випускали голубів, попередньо прикрашаючи їх стрічками з кольорового паперу.

Після Йордану розпочинається новий весільний сезон, який триває до Великого посту. Це час веселощів і дозвілля. Молодь в цей час збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості з метою наблизити весну.

Прикмети:

- На Водохрещі день ясний - хліба будуть чисті, а якщо похмурий - буде у хлібі повно "сажки";
- Якщо на Водохреща випав повний місяць - бути великій воді.
- Іде лапатий сніг - на врожай.
- Якщо зоряна ніч - вродяться горіхи і ягоди.
- Якщо пасмурно - хліба буде вдосталь.
- Удень йде сніг - на врожай гречки: вранці - ранньої, вдень - середньої, а ввечері - для пізньої.
- Якщо вдень випав іній, то у відповідний день треба сіяти пшеницю.
- Під час освячення води йде сніг - добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.




Залишити коментар



Ми щиро сподіваємось, що всі Ваші мрії ми втілимо у життя!

велосипед